Почетна / БОГОСЛУЖЕЊА / Катакомбе / Храмовна слава у манастиру Светог апостола Томе

Храмовна слава у манастиру Светог апостола Томе

У суботу, 19. октобра, манастир Светог апостола Томе у Врњачкој Бањи је свечано је прославио свог небеског заштитника. Свету Архијерејску Литургију поводом храмовне славе служио је Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски у егзилу г. Ксенофонт уз саслужење више свештенослужитеља епархије. Прослави храмовне славе присуствовало је монаштво епархије и око 150 светосаваца. Неки од њих сјединили су се са Господом кроз Свето Причешће.

Након Свете Литургије Владика Ксенофонт је извршио чин резања славског колача и благосиљања кољива, које су принели братство манастира и овогодишњи домаћин славе Миодраг Јанковић из Београда. За наредну годину пријавили су се Јован Јанковић из Врњачке Бање и Драгана Величковић из Митровог поља.

Архипастирском беседом верном народу се обратио владика Ксенофонт:

”Поучимо се примјером апостолским, све су нам апостоли дали кроз свој примјер, и они и остали свети, и примјер вјере и примјер љубави и примјер трпљења и примјер смирења и примјер страдања. Већина апостола, дакле, готово сви пострадали, дали живот свој за Христа, а Свети Јован Богослов знате како се чудесно упокојио, посебан апостол био по свему, напрсник Христов, тајник Христов, који у оно вече Тајне вечере леже на прса Христова, дакле, све је код њега тајно, зато је и Јеванђење тако тајно, тако мистично и тако дивно, и његова посланица и његово Откровење за које Свети Василије Велики каже колико је речи толико је тајни у Светом Откровењу. Дакле, сви су ти дивни апостоли нама показали како треба да живимо, како треба да се трудимо, макар нешто мало урадио сваки дан, макар сваки дан да се потрудимо да бољи људи будемо, а бољи људи ћемо да будемо ако будемо добри хришћани и ако будемо имали љубави међусобне једни према другима, а из те љубави и те вјере ка Христу, доћи ће и љубав ка људима као печат те наше вјере и те наше љубави ка Христу а онда и сви остали трудови. Нека би Свети апостол Тома, кога данас прослављамо, дао нам снаге и дометнуо нам вјере да и ми са њим вапијемо и вичемо и да се са њим трудимо и вјерујемо да је Господ Христос заиста Господ наш и Богочовјек Христос. Амин. Боже дај.”

Уследила је трпеза љубави за све присутне коју су припремили манастирско братство и овогодишњи домаћини славе. Том приликом су најмлађи светосавци извели пригодни програм.

Све беседе Епископа Ксенофонта налазе се овде.