Почетна / БОГОСЛУЖЕЊА / Катакомбе / Манастир Светих српских просветитеља у Колумбусу (САД) свечано прославио своју храмовну славу

У недељу, 15. септембра, у манастиру Светих српских просветитеља у Колумбусу (САД) свечано је прослављена храмовна слава. Свету Архијерејску Литургију поводом храмовне славе служио је Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски у егзилу г. Ксенофонт уз саслужење Његовог Преосвештенство Хорепископа новобрдског и панонског г. Максима и више свештенослужитеља епархије. Овом свештеном сабрању присуствовало је око 80 верника. Неки од њих су се причестили пречистим и животворним Тајнама Христовим.

Након Литургије владика Ксенофонт је извршио  чин резања славског колача и благосиљања жита које су, у част светих српских просветитеља, принели братство манастира и овогодишњи домаћин славе организација „Српске мајке“ из Колумбуса. За идућу годину су се пријавила Васо Шарић, Радован Јовановић, Душанка Шарић и Марко Смиљанић.

Архипастирском беседом се обратио владика Ксенофонт и том приликом поучио присутне:

„У овом времену те лажне просвјете и лажног просветитељства да се држимо истинске Свјетлости и истинских учитеља, ових наших српских учитеља и српских просветитеља и свехришћанских, дакле, свеправославних. Свакоме народу Господ је оставио Своја свјетила и Своју свјетлост кроз истинску просвјету, кроз истинско просветитељство и кроз истинско просвећивање народа, не ни оно како су нам покушавали од 17. и 18. вјека, из оне хуманизмом обузете Европе из које су се надахњивали многи наши Срби, па смо тако имали Доситеја Обрадовића који оде на запад, и са запада нам дође са оном синтагмом својом: „Књиге, браћо, књиге, а не звона и прапорци“. А данас шта нам нуде? Данас нам ни књиге не нуде, још су се ниже спустили од несретнога Доситеја, па нам ни књиге не нуде, него нам нуде телевизоре, разоноду и забаву и кладионице и разне телевизијске ријалитије и глумце и спортисте и политичаре, па се књига, да се бар књига држимо као што је Доситеј, можда бисмо у тим књигама нашли нешто што би нас одвело и ка звонима и ка прапорцима и ка Светоме Сави и ка Господу Христу. Него се данас ни књига не држимо, него лажних просветара и лажне просвете а најчешће заборављамо на оне истинске просветитеље који су све овдје на земљи оставили, дошли као онај младић, Христа питали шта да чине да живот вјечни наслједе, али и примили у срце своје и извршили.“

Потом је Владика Ксенофонт уручио захвалницe добротворима манастира Васу Шарићу из Шелбија и Радовану Јовановићу.

Празнична радост настављена је трпезом љубави коју су за све присутне припремили братство манастира и овогодишњи домаћин славе.

Све беседе Епископа Ксенофонта налазе се овде.