Почетна / БОГОСЛУЖЕЊА / Катакомбе / Монашење у манастиру Светог Николаја у Лозници

Монашење у манастиру Светог Николаја у Лозници

На Великом вечерњу, уочи празника Успења Пресвете Богородице, 27. августа, у манастиру Светог Николаја Мирликијског у Лозници код Чачка, Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски у егзилу Г.Г. Ксенофонт замонашио је у чин мале схиме искушеницу ове обитељи Милицу (Кашић). Новој монахињи Владика је дао монашка имена Маркела.

После чина монашења Владика Ксенофонт се надахнутом беседом обратио новопостриженим монахињама, присутном монаштву и верном народу:

“Шта је монашки чин него само потпуно и савршено испуњавање онога за шта сте сви ви призвани. А за шта сте призвани ви, а за шта смо призвани ми? Призвани смо оним ријечима Господњим да будемо савршени као што је савршен Отац наш небески. Ту је крај. А крај је дакле да нема краја, јер улазећи у наручје Господа Христа улазимо у наручје онога који је за себе рекао да је почетак и крај, да је алфа и омега, а уствари је беспочетан и бескрајан. Па тако и свака душа хришћанска која се Христу преда и која те хришћанске завјете испуни, прије свега, дакле, смирено ходи за Христом у овом животу, неће је Господ одбацити, неће Господ окренути од њега Светога Лица свога, неће га предати на лијеву страну, тамо у ону колону гдје иду они у мучење и огањ вјечни. Нека би дао Бог да ми монаси, не само пред овим свечаним вечерима, свечаним тајнама, када нови монаси дају своје завјете, присећамо својих завјета, него свакодневно да се присећамо, свакодневно да обнављамо, а и ви који нисте монаси, да се и ви присјећате да је и вама дужност да будете савршени као што је савршен Отац наш небески, заступништвом небеским Пресвете Богородице“.

Након монашења приређена је трпеза љубави за све присутне.

Све беседе Епископа Ксенофонта налазе се овде.