Почетна / БОГОСЛУЖЕЊА / Катакомбе / Недеља 11. по Духовдану у Колумбусу (САД)

Недеља 11. по Духовдану у Колумбусу (САД)

У недељу 11. по Духовдану, 8. септембра, Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски у егзилу Г.Г. Ксенофонт служио је Свету Архијерејску Литургију у манастиру Светих српских просветитеља у Колумбусу (САД). Епископу Ксенофонту су на Литургији саслуживали: Његово Преосвештенство Хорепископ новобрдски и панонски Г.Г. Максим и више свештенослужитеља епархије.

Архипастирском беседом присутном народу обратио се Владика Ксенофонт. У својој беседи владика је најпре протумачио Јеванђеље о опраштању а потом поучио присутне вернике:

„Будимо спремни иако смо грешници, иако се често огрешимо о ближње своје, будимо спремни да тражимо опроштај, али будимо спремни да им од срца, дакле, не само на ријечима, не само на устима, него од срца да опростимо, од срца да праштамо, онда ће нас Господ препознати и признати као Своје, онда ће нас Господ препознати и признати као хришћане. Јер, узалуд нам је и ове бескрвне жртве да приносимо, узалуд нам је и дивне пјесме о црквама да пјевамо, узалуд нам је било каква богослужења да вршимо, задужбине да подижемо, златне куполе да подижемо ако ближњима својим  не праштамо, све нам је то узалуд, све нам је то празно и све нам је то бесмислено.

Нека би дао Господ да заиста од срца свога ставимо дубину и важност ове поуке Господње, колико смо ми Њему дужни, колико нам је опростио и да смо дужни и ми да стога праштамо ближњима својима, ма гдје да се налазили и ма каква да је њихова кривица према нама. Како каже владика Николај у оној једној пјесми, знате и сами, пјевамо је често: „Опростимо људима да Бог нама прости, сви смо ми на земљи привремени гости“. Јер, заиста, сваки ће од нас завршити у оној дубокој тамници гдје Господ намјери оног непокајаног, најприје, дужника Свога да смјести. Дакле, сви ћемо завршити у тамници, дубокој тамници гроба, ту ће нам крај бити, ту ће нас смјестити и ту нам неће опроштаја бити и ту нас неће Господ препознати као Своје, него ће нас одбацити заједно са оним са лијеве стране и рећи: „Идите проклети у огањ вјечни“. Не дао Бог никоме од нас да чује тај страшни глас, него да праштајући и тражећи опроштај од ближњих својих,будемо милостиви као што је милостив Отац наш небески, и ми Њему да се уподобимо, да бисмо стали у ред са десне стране и да чујемо онај дивни и слатки глас : „Ходите благословени Оца мога да наследите царство“. Амин. Боже дај.“

Уследила је трпеза љубави за све присутне.

Све беседе Епископа Ксенофонта налазе се овде.