Спори се простота вере са лукавим неверјем (Јн. 9). Пришавши слепцу који је прогледао, вера је просветила и његове умне очи, те је он јасно угледао истину. Гледајте како је код њега све логично. Питају га: „Шта ти кажеш о ономе који ти је дао вид?“ „Пророк је,- одговорио је он,- тј. посланик Божији, испуњен чудотворном силом.“ Непротивречан и исправан закључак. Међутим, књишка образованост неће да види ту исправност и xoћe да се уклони од њених последица. Пошто јој то није успело, она се обраћа некњишкој простоти својим предлогом:
Подај славу Богу. Ми знамо да је онај човек грешан. Али, простота вере не уме да повеже грешност и чудотворство, те отворено изражава: Је ли грешан не знам; једно знам, да ја бејах слеп а сада видим. Шта је могуће peћи против такве речи? Међутим, логика неверника је упорна и при свој очевидности се не стиди да тврди да не зна одакле је Онај који је отворио очи слепоме. У томе и јесте чудо, говори им здрава логика вере, што ви не знате откуда је, а Он отвори очи моје. А знамо да Бог не слуша грешнике; него ако ко Бога поштује и вољу Његову твори, тога слуша. Откако је века није се чуло да ико отвори очи рођеноме слепцу. Кад Он не би био од Бога, не би могао ништа чинити.
Рекло би се, после овога ништа друго није остајало него да се преклони глава под силом исправног закључка. Међутим, књишка ученост не може да трпи здраву логику вере, и зато га истераше… Па, пођи онда да доказујеш истину вере онима код којих се ум искварио од упорности неверја. Неверници свих времена су људи истог кроја. Свети Теофан Затворник
Свету архијерејску Литургију у Барајеву у Недељу слепог, служио је Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски и косовско-метохијски у Егзилу Г.Г Артемије, уз саслуживање свештеномонаха, свештеника и свештенођакона Епархије.
У својој беседи Епископ Артемије се осврнуо на причу из Јеванђеља о слепом човеку, кога је Господ Исус Христос исцелио у суботу:
А данас, данас света Црква изводи пред нас једнога необичног сведока васкрсења Христовога, онога који се помиње у данашњем светом Јеванђељу, онога слепога од рођења кога је Господ исцелио од његовога слепила. Он, иако до тада слеп и непознат ни по имену ни по презимену, он је доживео ту милост Божију да буде исцељен од свога слепила од рођења, да прогледа на чудесан начин. Јер Господ је њега исцелио помазавши очи његове блатом и рекавши му да иде у бању Силоамску да се умије. И кад је то урадио он је прогледао али не само телесним очима браћо и сестре, него и духовним очима.
Након Свете Литургије, уприличена је трпеза љубави коју је припремио настојатељ Катакомбе у Барајеву протосинђел Наум, са својом у Христу братијом.
Инфо служба
Прочитајте транскрипт беседе изговорене на Литургији.