Почетна / АРХИВА / Освећење крста и постављање на куполу храма Преображења Господњег у Леушићима

Освећење крста и постављање на куполу храма Преображења Господњег у Леушићима

На празник Рођења Пресвете Богородице, 21. септембра, Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски у егзилу Г.Г. Ксенофонт извршио је чин освећења Крста који је затим постављен на куполу новоизграђеног храма посвећеног Светом Преображењу Господњем у истоименом женском манастиру епархије рашко-призренске у егзилу у Леушићима. Епископу Ксенофонту су саслуживали: архимандрит Варнава (Димитријевић) и јерођакон Георгије (Радојичић). Овом свештеном сабрању је присуствовало око 30 светосаваца.

После обављеног чина освећења Владика Ксенофонт се присутнима обратио пригодном беседом.

“Нека Бог благослови још овај један степен у овом нашем подизању овога светога храма да на врх куполе поставимо и ово часно знамење свједочећи силу Крста. Крст који је некад био ужас и посрамљење људима у старо вријеме, у римско вријеме, крст на који су разапињали најтеже преступнике, крст кога су се сви плашили, нама хришћанима постаје знамење и радост и велика сила и осјењујући се знаком часнога Крста ништа се не плашимо. Нажалост има оних који се данас Крста часнога плаше, не само међу другим народима, знамо да муслимани највише се плаше звука звона и знамења Крста и то им је ужас, демони се плаше и дрхте, али нажалост и у српском народу има оних који се плаше часнога Крста, који не признају часни Крст, који омаловажавају часни Крст, а ми хришћани да будемо свјесни да је заиста Крст красота цркве, да је нама хришћанима и хришћанским владарима укрепљење а да је демонима дрхтање и страх и ужас. Осјењујући се, дакле, часним Крстом, молећи се Пресветој Богородици чији спомен данас празнујемо да нас Господ спаси и помилује. Амин.“

Уследила је трпеза љубави коју је припремило сестринство манастира.

Све беседе Епископа Ксенофонта налазе се овде.