Почетна / БОГОСЛУЖЕЊА / Катакомбе / Освећење темеља новог храма у манастиру Светог Никите Ремезијанског у Вргудинцу

Освећење темеља новог храма у манастиру Светог Никите Ремезијанског у Вргудинцу

На празник Преподобне мати Ангелине Српске, 12. августа, Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски у егзилу Г.Г. Ксенофонт извршио је чин освећења темеља новога храма посвећеног Светом Никити Ремезијанском у истоименом женском манастиру епархије рашко-призренске у егзилу у селу Вргудинац. Епископу Ксенофонту су саслуживали: архимандрит Варнава (Димитријевић), протосинђел Хризостом (Јовановић), протосинђел Јаков (Ћајић), јеромонах Акакије (Ћајић), јереј Добрица Чакаревић и јерођакон Георгије (Радојичић). Овом свештеном сабрању је присуствовало око 30 светосаваца.

После обављеног чина освећења Владика Ксенофонт се присутнима обратио пригодном беседом.

“Свакоме ће његова дјела да суде, она дјела када на страшном суду Господ нас запита јесмо ли га одјенули, јесмо ли га нахранили, јесмо ли га напојили, јесмо ли га посјетили у болницама и у тамницама и поврх  свега јесмо ли исправно вјеровали у Њега. Са таквим мислима и таквим осјећањима и таквим молитвама и ми смо се дакле овдје сабрали Богу да заблагодаримо, Његову милост и помоћ да заискамо, Његове Пресвете Мајке и светога оца Никите Ремезијанског, анђела Божијих и свих светих Божијих, не уздајући се ни у какве своје снаге, слаби смо људи, и не учимо онако како, не дај Боже, учи папа Римски када каже да је Господ на Петру основао Цркву Своју па Петра за нешто сматрају, за камен темељац. И овај је камен који смо поставили, иако чврст, и овај камен и овај бетон може да се помјери и по својој сили не може да стоји до краја вијека и времена него само по сили Божијој, тако да и Господ, нити на Петру нити на папи, не дај Боже, нити на било коме од нас није основао Цркву Своју, него на Себи самом и на оној дивној вјери Петровој у Господа Христа, када је исповједио ону вјеру у Њега и рекао да је Он Христос, Син Бога живога. Тако и ми вјерујемо, тако и ми исповједамо, тако и ми призивамо у помоћ Светога оца Никиту Ремезијанског, чијим молитвама да се овај храм доврши. Будемо ли се у своје снаге уздали никада храм нећемо довршити, нити се икада један храм довршио, само молитвама светих Божијих угодника“, беседио је владика.

Уследила је трпеза љубави коју је припремило сестринство манастира.

Све беседе Епископа Ксенофонта налазе се овде.