Почетна / БОГОСЛУЖЕЊА / Катакомбе / Празник Усековањa главе Св. Јована Крститеља и освећење звона у манастиру Светих српских просветитеља у Колумбусу

У среду, 11. септембра, у манастиру Светих српских просветитеља у Колумбусу свечано је Светом Архијерејском Литургијом прослављен празник Усековања главе Св. Јована Крститеља.  Свету Архијерејску Литургију је служио Његово Преосвештенство Хорепископ новобрдски и панонски Г.Г. Максим уз саслужење више свештенослужитеља епархије.

У својој архипастирској беседи Владика Максим је поучио присутни народ:

„Да схватимо да мера живота савременог човека, такозвани комформизам, потрошачки менталитет, одсеца и удаљује од нас покајање – оно без чега се не можемо спасти. Зато је битно да, пре свега, себе руководимо јеванђелском мером која је увек подвижничка, мером којом су живели и премеравали себе сви свети угодници Божији почев од Светог Претече. Који је био први мученик за Христа, који је био први аскета, први монах, да тако кажемо начелник монашког пустињачког реда. И ми видимо на који је начин он постао симбол покајања, тиме што је живео у тескобним пустињачким условима, тиме што је и по цену живота до краја стајао уз правду Божију и проповедао правду Божију. Тако и ми у данашњем свету који представља једну својеврсну духовну пустињу, у свету који нам тако агресивно намеће тај комформистички, модеран, потрошачки стил живота, да будемо својеврсни пустињаци угледајући се на Светог Претечу. Свет иде својим путем а ми да пливамо не низ матицу него уз матицу. Да по овом комформистичком свету идемо путем јеванђелског подвига, смиреног јеванђелског подвига јер је то пут Светог Претече, то је пут покајања, то је пут који води ка Христу. Амин. Боже дај.“

Након Свете Литургије Преосвећени Епископ Ксенофонт је осветио манастирско звоно.

Уследила је трпеза љубави за све присутне.

Све беседе Владике Максима налазе се овде.