Почетна / БОГОСЛУЖЕЊА / Катакомбе / Прослава храмовне славе у манастиру Светог Стефана Деспота у Крњеву

Прослава храмовне славе у манастиру Светог Стефана Деспота у Крњеву

Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски у егзилу Г.Г. Ксенофонт служио је 1. августа, поводом храмовне славе – Светог Стефана Лазаревића Деспота српског, Свету Архијерејску Литургију у истоименом манастиру у Крњеву уз саслужење више свештенослужитеља епархије.  Овом свештеном литургијском сабрању присуствовало је око 200 верника из разних крајева наше отаџбине.

Након Литургије Владика Ксенофонт је извршио чин резања славског колача и благосиљања жита које су у част Светог Стефана Деспота принели манастирско братство и овогодишњи домаћини славе: Зорица Тршић из Смедерева, Стефан Станић из Ужица, Ранко Шкркић из Крагујевца и Светлана Гарчевић из Београда. За наредну годину пријавили су се: Снежана Петрушић из Лешка, Радивоје Сарић из Крњева, Новица Илић из Крњева, Милош Мишковић из Крагујевца и Зоран Благојевић из Велике Плане.

Архипастирском беседом присутном народу обратио се Владика Ксенофонт.

„Благодаримо Богу на страдањима, благодаримо Богу на оним тешким временима. Да нам није било турскога ропства и да није било тих тешких страдања кажу нам били бисмо данас као Швајцарска, али гдје би била српска душа данас, гдје би био православни Србин? Да ли би постојала православна Србија данас уопште? А вођени богомудрим и дивним владарима и касније када није било српских владара Србин се сјећао тих времена, сјећао се тих дивних људи, напомињао у својим епским песмама те дивне догађаје, тиме се надахњивао и тако преживео све до данашњега дана да бисмо и ми могли данас овдје да се сакупимо, Богу да заблогодаримо, да прославимо овога дивнога угодника Божијега Светог Стефана Високог и његову мајку и читаву ту светородну породицу, да их се присетимо какву су жртву поднјели“, беседио је владика.

Празнично славље настављено је трпезом љубави за све присутне приређеном од стране манастирског братства и овогодишњих домаћина славе.