Почетна / АРХИВА / Прослава празника Покрова Пресвете Богородице у манастиру Свете Тројице у Кули

Прослава празника Покрова Пресвете Богородице у манастиру Свете Тројице у Кули

На празник Покрова Пресвете Богородице, 14. октобра, Његово Преосвештенство Епископ рашко–призренски у егзилу г. Ксенофонт служио је Свету Архијерејску Литургију у манастиру Свете Тројице у Кули. Епископу Ксенофонту су на Литургији саслуживали Његово Преосвештенство Хорепископ новобрдски и панонски г. Максим и више свештенослужитеља епархије. Литургији је присуствовало око стотину верника. Неки од њих су се причестили пресветим и животворним Тајнама Христовим.

Овај предивни празник је уједно и монашка слава овог манастира те је владика Ксенофонт извршио чин резања славског колача и благосиљања жита које је у славу и част Пресвете Богородице принео Владика Максим са својим братством.

Архипастирском беседом присутном народу обратио се Владика Ксенофонт. Владика је најпре говорио о Пресветој Богородици а затим додао:

„Господ нам говори да неће сваки који Му говори Господе, Господе ући у Царство небеско него онај који твори вољу Божију тај ће ући у Царство небеско, иако се понекад немилостив и немилосрдан према нама гради али зато је ту Пресвета Богородица на чије смирење призре Господ, као што и пјевамо на сваком јутрењу „Честњејшују херувим“ када пјевамо, дакле, она Њена пјесма којом се обрадовала, којом се зарадовала, којом је своје смирење показала када је рекла: „Ево слушкиње Господње нека ми буде по ријечи Твојој“, дакле, она Њена пјесма „Велича душа моја Господа, обрадова се дух мој Богу Спасу моме, јер призре на смирење слушкиње Своје“. На то смирење Богородичино и ми да се угледамо, то смирење Господ неће презрети, то смирење Господ неће одбацити, а нама Пресвете Богородица да буде на помоћ и заштиту у све дане живота нашег. Амин. Боже дај“.

Након Свете Литургије уследила је трпеза љубави за све присутне.

Све беседе Епископа Ксенофонта налазе се овде.