Почетна / БОГОСЛУЖЕЊА / Катакомбе / Прослава празника Светог апостола Јована Богослова у манастиру Пресвете Богородице Тројеручице у селу Шести Габар

На празник Светог апостола Јована Богослова, 9. октобра, Његово Преосвештенство Епископ рашко–призренски у егзилу Г.Г. Ксенофонт служио је Свету Архијерејску Литургију у манастиру Пресвете Богородице Тројеручице у селу Шести Габар,уз саслужење више свештенослужитеља епархије. Литургији је присуствовало око стотину верника. Неки од њих су се причестили пресветим и животворним Тајнама Христовим.

Овај предивни празник је уједно и монашка слава овог манастира те је владика Ксенофонт извршио чин резања славског колача и благосиљања жита које је у част празника Светог Јована Богослова принела настојатељица овог манастира монахиња Евгенија са сестринством. За наредну годину за домаћине славе су се пријавили Марица Митић из Ниша и Станимир и Александра Ђорђевић из Ниша.

Архипастирском беседом присутном народу обратио се Владика Ксенофонт:

„Да вршимо заповјести Господње, да читамо Свето Јеванђење и да оно што је у Светом Јеванђељу описано и у Посланицама и у Светом Откровењу да знамо да нам је корисно и да нам је на спасење и да се трудимо и ми монаси, дакле, овим сестрама које узеше као свога небескога покровитеља још једнога и заштитника Светога Јована Богослова који Пресвету Богомајку прими под окриље своје, под заштиту своју, да и њима буде заштитник, да и њих поучи да нам ваља ревновати прије свега у љубави према Богу, у љубави према ближњем. Наравно, та категорија љубави и сами знате колико се данас злоупотребљава и шта се све приказује и шта се све показује као љубав, а љубав се најбоље показује у послушању, у послушању вољи Божијој, дакле да творимо оно што нам Господ заповједа, узимајући крст свој, одричући се своје воље, то је оно што ове сестре знају, и оне су кренуле, мати Евгенија и њене сестре, дакле монахиње и оне које желе да буду монахиње, да је ту пресудно, одрећи се себе, одрећи се својих прохтјева, одрећи се своје воље, јер наши прохтјеви и наша воља најчешће нас воде странпутицом, најчешће нас воде по речима премудрог Соломона, који каже да се многи пут који изгледа човјеку  али је крај његов на самом дну пакла, дакле, будемо ли ишли по својим прохтјевима и по својој вољи, најчешће су такви прохтјеви и таква воља и завршавају на самом дну пакла.  Будемо ли се себе одрекли, будемо ли крст свој узели, крст свој и крст Христов, дакле, узели на себе и одрекли се себе и своје воље и својих прохтјева тиме ћемо показати истинску љубав и према Богу и према ближњима и тиме ћемо се спасавати. Амин. Боже дај.“

Након Свете Литургије уследила је трпеза љубави за све присутне.

Све беседе Епископа Ксенофонта налазе се овде.