Почетна / БОГОСЛУЖЕЊА / Катакомбе / Велика Госпојина свечано прослављена у Брамптону (Канада)

Велика Госпојина свечано прослављена у Брамптону (Канада)

Поводом храмовне славе, Успења Пресвете Богородице, Његово Преосвештенство Хорепископа новобрдски и панонског Г.Г. Максима служио је Свету Архијерејску Литургију у истименом парохијском храму у Брамптону (Канада) уз саслужење старешине капеле протојереја-ставрофора Стефана Икономовског, јереја Драгише Мачара и јереја Горана Поп-Јорданова. Овом свештеном литургијском сабрању присуствовало је око 70 верника из више градова Канаде и Америке. Велики број верника се причестио пресветим и животворним тајнама Христовим.

Након Литургије Владика Максим је извршио чин резања славског колача и благосиљања жита које су у част Пресвете Богомајке принело братство храма и овогодишњи домаћин славе Жељко Митровић са породицом из Виндзора. За наредну годину пријавили су се Зоран и Сребра Бакић са породицом из Мисисаге.

У својој архипастирској беседи Владика Максим је поучио присутни народ:

„Ви сами знате. браћо и сестре, из личног искуства, из историје цркве да су сва времена овде на земљи тешка за православне хришћане. Овај свет у злу лежи. Ко год хоће да живи хришћански мора да се противи том злу, а то значи да се противи овоме свету и да води непрестану битку, да војује непрестани рат са злом у себи и око себе, јер то је једини начин да и ми идемо оним путем којим је Пресвета Богородица ишла и достигла те надумне, наданђелске висине царства небеског.

Дакле, род људски, род хришћански, сви они који се вежбају у богољубљу вежбају се и у љубави према Мајци Божијој која нас приводи Богу. И род људски све оно најлепше приноси Богомајци и опет Њена слава остаје за нас неизрецива.
У чему се састоји та наша нада у молитве Пресвете Богородице? То најбоље знају мајке, то најбоље нама сведочи и описује мајчинска љубав према деци.. Ми знамо да мајке своју децу воле макар она била и најгора и најнепослушнија, грдиће своју децу али никад неће престати да их воле. Тим  пре и савршена мајчинска љубав Пресвете Богородице покрива све наше слабости, све наше пропусте само под једним условом а то је да приносимо покајање, да приносимо намеру да не пребивамо у греху и у злу јер свети оци веле: „Неће нас Господ прекоревати због грехова већ због непокајаности“. Дао нам је могућност да се кајемо и исправљамо а ми је не користимо јер се лењимо. Лакше нам је да пребивамо у немару и у лењости. То исто од нас и Пресвета Богомајка тражи, да са свооје стране настојимо макар да прекоревамо себе што нисмо добри и прави  хришћани, да исправљамо себе макар и у најмањој мери, макар и у мери наших најмањих, минималних снага, а онда ће Она да буде та наша сапутница, сапомоћница на том нашем путу спасења, ма колико ми деловали убоги идући тим путем.
Нека нас Пресвета Богородица у тој благочестивој пракси и труду, у тој молитви Њој непрестано укрепљује, нека Она својом мајчинском љубављу, предусретљивошћу и те наше убоге молитве вазда прима и дочекује и услишава  у свему ономе што нам служи на спасење на многаја и благаја љета. Амин. Боже дај“.

Уследила је трпеза љубави за све присутне приликом које се поучном беседом обратио Владика Максим.

Све беседе Владике Максима налазе се овде.